Grzybica płytki paznokciowej

Dość sporą grupą klientów w gabinecie podologicznym są osoby, które przychodzą ze zdiagnozowana przez siebie w zaciszu domowym grzybicą płytki paznokciowej.  Wystarczy,że na niej pojawią się kropi, kreski, ciemne lub jasne zabarwienie bądź puste miejsce.

Te objawy wzbudzają największy niepokój i kierują wasze kroki do popularnych drogerii by zakupić coś na przysłowiowego grzybka, co w późniejszym czasie nie przynosi pożądanych efektów . Niektórzy idą również do dermatologa, co wydaje się dobrym posunięciem o ile zostanie tam wykonane badanie mykologiczne.

Niestety z relacji klientów siadających na moim fotelu wynika, że często nawet skarpetki nie zostają zdjęte, jak zza biurka po opisaniu problemu  pada wyrok GRZYBICA ! Tu oczywiście muszę wspomnieć, że nie zawsze tak jest…

Jak sprawa wygląda u podologa?

Po przeprowadzonym wywiadzie i dokładnym obejrzeniu zmian, podolog zaleca wykonanie badania mykologicznego. Ja osobiście pobieram materiał sama i odsyłam do odpowiedniej placówki. Pobranie materiału NIE BOLI  🙂

Jak wygląda leczenie w gabinecie podologicznym ?

Po pobranym materiale i odesłaniu go do laboratorium, musimy uzbroić się w cierpliwość ponieważ na wynik czekamy około 5 tygodni.  Gdy mamy już wynik to wiemy z czym mamy do czynienia, wówczas podolog oczyszcza płytkę paznokciową ze wszystkich zmian i wdraża preparat zewnętrzny. Tu bardzo często niepotrzebne jest stosowanie antybiotykoterapii ponieważ najczęściej to zarodniki znajdujące się pod płytką paznokciową  zaczynają zajmować zdrową płytkę. Następnie wraz z klientem spotykamy się systematycznie na kolejnych zabiegach oczyszczania płytki i kontrolujemy zmiany.

Pobranie materiału w sposób prawidłowy jest dość ważne, ponieważ poprzez źle pobrany materiał badanie nie wyjdzie. Oczywiście zdarzają się wyjątki od reguły i mimo tego,że wraz z klientem widzimy, że coś tam „siedzi” , badanie nie wychodzi, ale dalsze myśli czemu tak jest pozostawie samej sobie.

Grzybica płytki paznokciowej Trichophyton rubrum
Grzybica płytki paznokciowej Trichophyton species

 

 

 

Grzybica płytki paznokciowej Trichophyton species

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *