Krwiaki podpaznokciowe

By rozpocząć ten temat należy krótko napisać o budowie płytki paznokciowej. Paznokieć wyrasta z macierzy, a pod paznokciem znajduję się łożysko. Łożysko jest bardzo unaczynione,a sama płytka paznokciowa nie posiada naczyń krwionośnych ani porów , jest „martwa”, zbudowana jest z keratyny. Paznokcie palców stopy rosną od 6 do 12 miesięcy , a tempo zależy od wieku oraz pory roku.

Krwiaki podpaznokciowe powstają najczęściej z powodu urazu płytki paznokciowej lub  na skutek długotrawałego ucisku, dochodzi wówczas do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych i zmiany zabarwienia na wiśniowy,a  następnie sino-czarny.  W momencie powstania dużego krwiaka podpaznokciowego istnieje możliwość oddzielenia się płytki paznokciowej od łożyska, co prowadzi do powstania onycholizy, aby tak się nie stało należy usunąć go spod płytki paznokciowej.  Zabieg w gabinecie podologicznym polega  na umiejętnym nawierceniu płytki specjalnym frezem i usunięciu krwi spod paznokcia, cały zabieg nie trwa długo i jest bezbolesny.  Niestety na jego wykonanie jest maksymalnie dwie doby od powstania urazu.

Niestety jest ryzyko,że taka płytka nam „zejdzie” i będzie trzeba czekać na nowy paznokieć. Tu tez przyda się interwencja podologa, ponieważ na całkowity odrost paznokcia czeka się nawet  12 miesięcy ( duże palce u stopy)  wówczas istnieje ryzyko,że  łożysko zacznie „wysychać ” i nie będzie chciało „przykleić” odrastającego paznokcia. W gabinecie  podolog podczas wizyty pokaże jak zabezpieczać łożysko oraz dobierze odpowiedni preparat do pielęgnacji.

Krwiaki podpaznokciowe należy różnicować z czerniakiem, jeżeli krwiak  nie przesuwa w dól, czyli nie zrasta, to warto udać się do dermatologa na badanie pod dermatoskopem. Dermatoskop to urządzenie wielokrotnie powiększające daną zmianę, badanie jest bezbolesne i trwa kilka minut.

gabinet podologiczny bydgoszczpodolog bydgoszcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *