Onycholiza płytki paznokciowej

Niemal każdy z klientów gabinetu podologicznego słyszał o chorobie paznokci jaką jest onycholiza. Termin ten określa oddzielanie się płytki od łożyska paznokcia. Najczęstszą lokalizacją schorzenia są paznokcie paluchów oraz kciuka i palca wskazującego. Odklejenie rozpoczyna się od części dystalnej i bocznej, z czasem postępuje w głąb płytki, zajmując nawet połowę jej powierzchni. Charakterystyczny jest biały, nieprzezroczysty kolor paznokcia w miejscu odklejenia, wynikający z braku odbicia światła od łożyska. Gromadzące się masy rogowe i zanieczyszczenia wpływają na zmianę koloru paznokcia na żółty, brązowy nawet do brunatnego. Nieleczona onycholiza może w konsekwencji prowadzić do rozwoju infekcji bakteryjnej bądź grzybiczej. Bardzo często jest błędnie diagnozowana przez co klienci przechodzą przez niepotrzebny proces leczenia przeciwgrzybiczego.

W szeregu przypadków wywołują ją mikrourazy płytki, do których zaliczamy tarcie paznokci o obuwie, noszenie za małego lub zbyt wąskiego obuwia, powodującego podrywanie płytki ku górze. Równie często na odspojenie wpływają zaburzenia biomechaniki, czyli nieprawidłowe ustawienie stóp w trakcie chodu i innych codziennych aktywności. Do powstawania onycholizy przyczynia się również przenoszona stylizacja lakierem hybrydowym, żelem czy akrylem. Stąd podolodzy odradzają wszelkie stylizacje paznokci w okresie jesienno-zimowym, kiedy nasza stopa jest stale zamknięta w obuwiu.

 

Prócz przyczyn czysto biomechanicznych obserwuje się powstawanie onycholizy w przebiegu niektórych chorób układowych takich jak łuszczyca, zaburzeniach czynności tarczycy czy przy niedoborach żelaza. Jeśli mamy do czynienia z onycholizą nabytą, postępowanie terapeutyczne sprowadza się do wyeliminowania czynników przyczynowych. Głównie zwracamy tu uwagę na zmianę obuwia i poprawę nawyków higieniczno-pielęgnacyjnych. W gabinecie podologicznym oddzielona część płytki jest całkowicie wycinana, oczyszcza się bardzo dokładnie łożysko paznokcia z zalegających pod płytką mas rogowych oraz wdraża niezbędne preparaty kondycjonujące. Pielęgnacja ta jest niezwykle istotna w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia delikatnej tkanki, zapewnia prawidłowe odżywienie, co finalnie przekłada się na szybsze procesy naprawcze i fizjologiczny przyrost paznokcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *